Co z tym snem? Czyli BHP snu

Sen, to niezwykle ważna część naszego życia. Służy regeneracji, wypoczynkowi ale to co istotne , przetwarzaniu wszystkich nowych przeżyć i doświadczeń, które spotkały nas w ciągu dnia. Aby wszystkie skomplikowane procesy mogły się odbyć podczas snu w naszych mózgach, potrzebujemy około 8-9 godzin . Oczywiście jest to też kwestia indywidualna, ale ten czas jest średnią niezbędną dla większości z nas.

 

Bardzo ważne jest to , czym zajmujemy się przed pójściem spać. Dobrze aby 2 godziny przed położeniem się do łóżka , zadbać o relaks, aktywności, które będą nas wyciszać. Kolacja nie powinna być ciężkim posiłkiem, a to co równie ważne nie powinniśmy pić kawy, herbaty (zielonej, czarnej itd.). Zarówno kofeina, jak i teina w nich zawarte nie pomogą nam zasnąć, tylko będą nas pobudzać. Uprawianie sportu późnym wieczorem też będzie nas aktywizowało i opóźni proces zasypiania.

Postarajmy się nie korzystać z telefonów, komputerów itp. Ich światło blokuje wydzielanie melatoniny-hormonu snu.

Wywietrzmy pomieszczenie w którym śpimy, najlepiej spać przy stałym dopływie świeżego powietrza.

Warto zachować stałe pory snu tak, żeby mózg wypracował sobie rytuał.

 

Jeśli mamy problem z wybudzaniem się w nocy, nie sprawdzajmy, która jest godzina, zasłońmy zegarki, czy wyświetlacze. Skupmy się na oddechu i próbie kontynuacji snu. Jeśli przez 20 minut nie zaśniemy, wstajemy i nie zalegamy w łóżku. Siadamy gdzieś na fotelu, kanapie, przy niezbyt intensywnym oświetleniu, kiedy poczujemy senność wracamy do łóżka.

 

Co z drzemkami w ciągu dnia? Są dobre o ile rzeczywiście mieszczą się w ramach drzemki, czyli krótkiego 20 minutowego snu, dłuższe będą nam „odbierać” nocny sen.

 

A więc BHP snu:

wietrz pomieszczenie w którym masz spać

-2 godziny przed snem dbaj o wyciszenie

-kawa i herbata pite późno będą cię pobudzać

odstaw świecące ekrany

-śpij 8-9 godzin, tyle potrzebuje twój mózg

 

mgr Agnieszka Jankowska-Olecka

psycholog, psychoterapeuta CBT