Pracując z profesjonalistami zajmującymi się ADHD u dorosłych – zarówno podczas warsztatów, jak i superwizji – często spotykam się z pytaniem o kompendium aktualnej wiedzy na ten temat. Jakie są ustalenia dotyczące diagnostyki, leczenia i terapii ADHD u dorosłych? Jakie metody pracy z pacjentami są skuteczne? Na jakie pułapki diagnostyczne warto zwrócić uwagę?
Jeśli także szukasz rzetelnych informacji, polecam zapoznanie się z artykułem „Updated European Consensus Statement on diagnosis and treatment of adult ADHD” [1] autorstwa J.J.S. Kooij i współautorów. To obszerne opracowanie stanowi wynik wspólnej pracy 63 specjalistów z Europy i nie tylko. W artykule tym znajdziemy m. in.:
✅ Aktualną wiedzę na temat etiologii ADHD i mechanizmów związanych z jego objawami.
✅ Opis przebiegu ADHD w ciągu życia jednostki – od dzieciństwa po dorosłość.
✅ Przegląd metod diagnostycznych oraz ich krytyczną analizę.
✅ Informacje o farmakoterapii oraz podejściach psychospołecznych wspierających osoby z ADHD.
✅ Analizę problemu stygmatyzacji osób z ADHD i sposobów jej przeciwdziałania.
Centrum Terapii i Szkoleń Vita Longa organizuje w dniach 8-9 marca 2025 r. warsztaty online „Pacjent dorosły z ADHD w psychoterapii – warsztat dla profesjonalistów” dla psychologów, psychoterapeutów i terapeutów, którzy dowiedzą się jak:
👉 LECZYĆ pacjentów z ADHD,
👉 PRACOWAĆ terapeutycznie z pacjentami z ADHD,
👉 na co zwracać uwagę W KONTAKCIE z takimi osobami.
Więcej na temat warsztatów tutaj: https://www.vitalonga.pl/2023/12/15/psychoterapia-doroslych-pacjentow-z-adhd-w-oparciu-o-model-psychoterapii-poznawczo-behawioralnej/
Źródło:
[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924933818301962